Yurtdışında Para Çekme ve Banka Kartı Kullanımı
Yurtdışında Para Çekme ve Banka Kartı Kullanımı

Yurtdışında Para Çekme ve Banka Kartı Kullanımı

Şimdi reklamlar…

Öğrenciler için en iyi çözüm Citibank’ta 🙂

Reklamları bitirdik efendim…

1 hafta sonra Belçika’da Erasmus Stajım başlıyor. Yanıma para almak ve yüklü parayla dolaşmak istemediğim için araştırdım ettim yurtdışına para aktarımı nasıl olur nasıl olmaz diye.

Bu konuda yüksek komisyonlar(140 Euro’ya 40 Euro gibi dehşet vahşet rakamlar ) isteyen Western Union ve Moneygram dışında çözümler aradım. İş Bankası Maksimum Visa kartımızla alışveriş yapmamız mümkün, ancak kur farkından dolayı orada yaptığınız alışveriş İş Bankası kurlarından TL’ye dönüştürülüp önünüze yüksek rakamlar gelmekte. Bunun dışında Visa‘dan direk para çekebilmek de mümkünmüş. 100 Euro’ya yaklaşık 6-7 Euro gibi bir komisyonla Visa ATM’lerinden direk para çekebilirmişiz. Ama tabi kur dönüşüm sorunu yine var.

Bunları öğrendikten sonra yurtdışında da olan bankaların küresel bir hesap açıp açamayacaklarını öğrenmek istedim. Belçika bankası olan Fortis‘ten başladım işe ama maalesef buradaki Fortis‘in bağlantısı yokmuş ve işlemler başka bankalarmış gibi yürütülüyormuş. İnternette biraz araştırmanın ardından HSBC’ye gittim. Böyle bir sistemin olduğunu ve sadece aylık 4,5 TL hesap işletim ücreti aldıklarını söylediler. Ancak burada TL hesabı açıyorlarmış yani kur sorunu var yine İş Bankası’nda olduğu gibi. HSBC de mantıklı olmayınca Citibank’a geçtim.

Citibank‘ta Global Öğrenci Paketi diye bir şey var. İnternet sitelerinde düşük komisyonlarından bahsediyor ama sanırım müşteriye ve duruma göre değişebiliyor. En iyisi bankaya gitmek.

http://www.citibank.com.tr/TRGCB/JPS/portal/LoadPage.do?Warea=CGTScreen&ad=ad_CGT

Global Öğrenci Paketi’nde bir kereye mahsus 80 Dolar hesap açılış ücreti ve yıllık 50 Dolar hesap işletim ücreti karşılığında buradan yatırdığınız parayı dünyanın her yerindeki yüzlerce Citibank ATM’sinden komisyonsuz olarak çekebiliyorsunuz. Staj için 3 aylığına yurtdışında bulunurken, bu kadar komisyonun nesi mantıklı diye düşündüm tabi. 80 Dolar’a yurtdışı seyahat sigortanızı ve yurtdışı çıkış harçlarını da yatırıyorlarmış. Bunları ben yatırmıştım zaten. AXA Sigorta‘dan 56 TL karşılığında 92 günlük sigortamı yaptırdım. İş Bankası‘ndan da (çoğu alıyor ama her banka almıyormuş çıkış harcını Garanti alıyormuş mesela) 15 TL karşılığında yurtdışı çıkış harcımı yatırdım. Şengen vizesi için sigortayı şart koşuyorlar. Yurtdışına ne amaçla çıkarsanız çıkın 15 TL yurtdışı çıkış harcını vermek durumundaymışız. Ama sürekli giriş çıkış yapanlardan bu ücret bir daha alınmıyormuş diye duydum.

Sonra Citibank bana şöyle bir öneride bularak gönlümü çeldi. Hesabıma açılışta 2500 Dolar /~1800 Euro yatırırsam 80 Dolarlık bedeli almayacağını söyledi. Ayrıca yurda dönünce de Euro hesabıma TL hesabı da ekleyerek herhangi bir faturaya otomatik ödeme talimatı verirsem yıllık ücret de vermeden bu komisyon işinden tümüyle yırtabileceğimi belirttiler. Tabi böyle güzel bir öneriyi kaçırmadım hemen gittim muhtarlıktan ikametgah senedi alıp kimliğimle Euro hesabımı açtırdım. Yurdışına çıkarken bu miktar üzerinden yanıma almak istediğim kadarlık bir kısmını çekmeme de olanak tanıdılar. Bu da güzel tabi. ATM arayıp bulmadan önce lazım olabilir biraz nakit.

Baktım Mons’ta 5-6 tane Citibank şubesi varmış zaten o da güzel oldu. Ayrıca baya yerde de ATM’leri varmış. Güzel oldu bu da.

Eksiklerimizi tamamladık işlerimizi yoluna soktuk. Akrabalara veda ziyaretlerini tamamladık, arkadaşlar kaldı. Bir aksilik çıkmazsa 16’sında Belçika’dayız. Hadi bakalım hayırlısı 🙂

29 yorum

 1. Geri bildirim:Erasmus Staj Belge Toplamaca - e-GÜNlük

 2. Geri bildirim:Yurtdışında Para Çekme ve Banka Kartı Kullanımı Nasıl Olur?

 3. Bir Baba

  Selam, Erasmus öğrencilerinin sorunu olan para meselesini yakın zamanda bizde yaşadık. Aslına bakarsanız sorun diye birşey yok. Banka çalışanlarının bilgisizliği veye ilgisizliği var. Yanında yeterli para götüren için bir problem olmaz. Parayı bankaya yatırıp gerektikçe çekiyim düşüncesinde olan öğrenciler var. Buradan öğrenci kredisi alanlar bu parayı gerektiğinde kullanmak istiyebilirler. Ayrıca biz aile büyükleri gerektiğinde sizlere en masrafsız ve hızlı şekilde para gönderebilmeliyiz. Aklımdayken en önce yazmak istediğim güvendiğiniz ann baba, kardeş gibi Türkiyede olan bir kişiye Noterden Banka işlemlerinizi yapabileceğine vs. dair vekalet verin. Noter masrafı sanırım 35TL kadar tutar. Gelelim para meselesine. Yurt dışındaki ATM lerden sadece Türk Lirası hesabınızdan para çekebiliyorsunuz. Erasmus ödeneği Euro olarak alınıyor. İlk başta Euro TL ye çevrilirse para değer kaybediyor. Aynı bankada vadesiz hesp olarak hem Euro hem TL hesabı açtırılıp bu hesaplar birleştirilir (Tabiki bu arada bankadan “Banka Kartı” istiyorsunuz. Banka kartınında şifre, internet bankacılığı işlemlerini Türkiyedeyken halledin ki yurt dışından bununla uğraşmayın. İmkanı olanlar yanında Laptop götürsün çok faydasını görür.) Bankada Euro ve TL hesabı açtırdınız ve siz şimdi yurt dışındasınız ve para gerekiyor. İnternet kanalı ile Euro hesabınıza girip dilediğiniz miktar Euroyu TL’ye çevirerek Türk lirası hesabına aktarıyorsunuz. Sonra en yakın ATM ye gidip paranızı Euro olarak alıyorsunuz. Mantıksız bir olay gibi fakat yasa böyleymiş. Yapı Kredi bankasının 15 kadar ülkede anlaşmalı bankaların ATM lerinden ücret ödemeden işlem yapılıyormuş. Biz Ziraat bankasını da kullanıyoruz. Ziraat bankasının “Visa” yazılı banka kartları ile dış ülkelerdeki bütün ATM lerden %2 komisyonla para çekilebiliniyor. Buradan Ziraat bankasına Türk lirası yatırıyoruz Çocuğumuz yurt dışından ATM den Euro olarak çekiyor. Sanırım yur dışı ATM lerde hesap bilgisi gözükmüyormuş. Sadece çekmek istenilen miktarı girmek yeterli oluyor. Yinede bir banka ile görüşün.

  1. Ahmet Bilgin

   1 vekaletle Turkiyede visa veya master kard hesabi actirin ,.Veya disari cikmadan once kendiniz acin.Yurt disinda istediginiz ATM den cekebilirsiniz.Turkiyede banka her cekiste 20-25 Tl aliyor.Dis bankalarda $2.50 den $7.50 kadar aliyor.Bu yazdigim Australia icin gecerli

  2. Baran

   Peki bankacılığı hesabıma giremiyorum üzerine kayıtlı numaramda kayıp kartımda yok ve şuan almanyadayim ve Almanya’da sadece Akbank olarak Frankfurtta var şubeye gidip paramı cekebilirmiyim

 4. green

  Ya city bankasına bu gün gittim bankada bir lavuk var ne ilgi var ne alaka adamın azında keltepenle laf alıyorsunuz.Ben çalışma için ABD Teksasa gidiyorum Oradan buray para yatırmayı sordum city Bankın hiç faydası yok dedi.Acaba en uygun yolu bilenleriniz var mı ?Komisyon üçretleri ne kadar dır ? Herkeze selamlar

 5. erasmus öğrencisi

  1. yorumu yazan’bir baba’ ;
  ben de danimarkaya gideceğim ziraat bankasında ilk olarak açtırdığınız hesap hakkında bilgi verirmisinz euro hesabı mı tl hesabı mı açtırdınız ?

 6. erasmus öğrencisi

  Bir Baba :Selam, Erasmus öğrencilerinin sorunu olan para meselesini yakın zamanda bizde yaşadık. Aslına bakarsanız sorun diye birşey yok. Banka çalışanlarının bilgisizliği veye ilgisizliği var. Yanında yeterli para götüren için bir problem olmaz. Parayı bankaya yatırıp gerektikçe çekiyim düşüncesinde olan öğrenciler var. Buradan öğrenci kredisi alanlar bu parayı gerektiğinde kullanmak istiyebilirler. Ayrıca biz aile büyükleri gerektiğinde sizlere en masrafsız ve hızlı şekilde para gönderebilmeliyiz. Aklımdayken en önce yazmak istediğim güvendiğiniz ann baba, kardeş gibi Türkiyede olan bir kişiye Noterden Banka işlemlerinizi yapabileceğine vs. dair vekalet verin. Noter masrafı sanırım 35TL kadar tutar. Gelelim para meselesine. Yurt dışındaki ATM lerden sadece Türk Lirası hesabınızdan para çekebiliyorsunuz. Erasmus ödeneği Euro olarak alınıyor. İlk başta Euro TL ye çevrilirse para değer kaybediyor. Aynı bankada vadesiz hesp olarak hem Euro hem TL hesabı açtırılıp bu hesaplar birleştirilir (Tabiki bu arada bankadan “Banka Kartı” istiyorsunuz. Banka kartınında şifre, internet bankacılığı işlemlerini Türkiyedeyken halledin ki yurt dışından bununla uğraşmayın. İmkanı olanlar yanında Laptop götürsün çok faydasını görür.) Bankada Euro ve TL hesabı açtırdınız ve siz şimdi yurt dışındasınız ve para gerekiyor. İnternet kanalı ile Euro hesabınıza girip dilediğiniz miktar Euroyu TL’ye çevirerek Türk lirası hesabına aktarıyorsunuz. Sonra en yakın ATM ye gidip paranızı Euro olarak alıyorsunuz. Mantıksız bir olay gibi fakat yasa böyleymiş. Yapı Kredi bankasının 15 kadar ülkede anlaşmalı bankaların ATM lerinden ücret ödemeden işlem yapılıyormuş. Biz Ziraat bankasını da kullanıyoruz. Ziraat bankasının “Visa” yazılı banka kartları ile dış ülkelerdeki bütün ATM lerden %2 komisyonla para çekilebiliniyor. Buradan Ziraat bankasına Türk lirası yatırıyoruz Çocuğumuz yurt dışından ATM den Euro olarak çekiyor. Sanırım yur dışı ATM lerde hesap bilgisi gözükmüyormuş. Sadece çekmek istenilen miktarı girmek yeterli oluyor. Yinede bir banka ile görüşün.

  1. yorumu yazan’bir baba’ ;
  ben de danimarkaya gideceğim ziraat bankasında ilk olarak açtırdığınız hesap hakkında bilgi verirmisinz euro hesabı mı tl hesabı mı açtırdınız ?

 7. erasmus öğrencisi

  aslında bize sorunu yaratanlar bankalar. çünkü sizinde dediğiniz gibi ne bankada çalışanlar bu konuda bilgi verebiliyor. ne de bankaların internet sitelerinde bununla ilgili herhangi bir konu var.
  bende erasmus öğrenciyim ve almanyaya geldim bu dönem. çok araştırdım ama kullandığım banka kartlarının burda herhangi bir atm’den para çekerken komisyon oranını öğrenemedim. ilk etapta giderken yanınıza para almanız çok önemli. çünkü bir çok iş için ciddi para gerekiyor. sora şöylede yapabilirsiniz. bize burda geldiğimiz okul yerel bir bankada banka hesabı açtı. ve türkiye’de ben ya garanti’yi ya da iş bankasının kullanıyorum. o bankalarda kendi tl hesabınıza bağlı bir döviz hesabı açtırıyorsunuz. ve mutlaka internet bankacılığını da açtırmalısınız çünkü işinizi çok kolaylaştıracaktır. bu bankalardan döviz hesabınızdan yurtdışında herhangi bir bankaya havale yapmak 30tl. ama en azından 1 sefer vermiş oluyorsunuz ve ne kadar para gönderirseniz gönderin bu miktar değişmiyor. paranızıda istediğiniz zaman istediğiniz atm’den çekebiliyorsunuz. bu da sadece benden bir öneri.

 8. Yurt disinda ATM den para cekmeniz durumunda kur farkinin maliyetini internette arastirdim ama bulamadim. Ben de deneyerek ogrendim. ilerde faydalanacak arakadaslar icin bunu paylasmak istedim. Hem HSBC hemde Akbank kartlarindan ABD de 500 er dolar para cektim. Detaylar asagida. Diger banka kartlarinda tecrubesi olanlar asadigidaki gibi ozet bilgiler gonderirlerse bankalari karsilastirabiliriz.

  Tarih 3-Agustos-2010
  Akbank
  ATM den cekilen $500
  TR hesabimdan dusen 796 ytl (bugunun kuru ile $530.)
  Maliyet $30
  Network: Maestro

  Tarih 3-Agustos-2010
  HSBC
  ATM den cekilen $500
  TR hesabimdan dusen 796 ytl (bugunun kuru ile $530.)
  Maliyet $30
  Network: Visa

  Yukaridaki $3 buradaki banka ucreti, $3 akbank komisyonu, kalan $24 kisim ise Maestro ve Visa nin uyguladigi fahis kur orani nedeniyle. Ozet ile $500 dolar cekerseniz hersey dahil size maliyeti %6 civarinda. Banka musteri hizmetinde calisan kizcagizlarin bu tutarin nasil hesaplandigindan haberi yok. Ben itiraz ettim ama sirf sinirimi tatmin etmek icin.

  NOT: Benim bildigim YKB kredi kartindan nakit cerseniz Visa yada Maestro degil kendi kurlarindan ceviriyorlar ve cok daha uygun oluyor. Ama KK niz pozitif bakiyede olmali ki nakit cekim ucreti odemeyin.

  saygilar….

 9. mehmet can

  Selam ben de Belçika için Citibank tan hesap açtırdım ve 1033 euro hesaba geçtim fakat bugün Brüksel merkez citibanka gittim ve şok oldum.Hesabımda para bulunmadığını söylüyor.Ayrıca atmye göre bir euro hesabım da yok sadece dolar hesabımı gösteriyor ve onda da bakiye olmadığını söylüyor ve son 30 eurom kaldı ne yapacağım bilmiyorum ayrıca citibank öğrenci kartı visa da olmadığı için diğer bankalar para vermiyor alışverişlerde de kullanamıyorum off off

  1. Ben Citibank tan memnun kaldım. Bütün Avrupa da Atm lerini kullandım ve hiç sorun yaşamadım. Bankaya girip herhangi bir işlem yapmam gerekmedi. Gerekseydi de internet şubesini kullanırdım.
   @mehmetcan Bence Türkiye’deki subenizle görüşün.

 10. Ali

  Isbankası… ama genel olarak böyledir büyük ihtimalle…
  MASTERCARD MAESTRO

  Yurtdışı: Banka şubelerinden ve nakit ödeme ofislerinden yapılan işlemlerde işlem başına 3,5 $ ve işlem tutarının %1’i, ATM’lerden yapılan işlemlerde işlem başına 2 $ ve işlem tutarının %1’i ve Kur Değişim Ücreti yok

  ELECTRON VISA
  Yurtdışı: Banka şubelerinden ve nakit ödeme ofislerinden yapılan işlemlerde işlem başına 3,5 $ ve işlem tutarının %1’i, ATM’lerden yapılan işlemlerde işlem başına 2 $ ve işlem tutarının %1’i ve Kur Değişim Ücreti %1

 11. Gizem

  merhabalar;
  öncelikle verdiğiniz yararlı bilgiler için size teşekkür ederim.
  bu sene 2. dönem universite de mons da eğitim görmeye hak kazandım
  bazı işlemler konusunda yardıma ihtiyacım olabilir,sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

 12. onur

  belçikada İNG den hesap açtırmaktansa, donunuz içinde tutun parayı daha iyi, bana verilen geçici kartı, cuma günü banka yuttu ve para da çekemedim, tam 3 gün sonra paramı bankaya giderek ulaşabildim.

  ziraat bankası visa kartımı, avrupada bi çok yerde kullanıyorum, usd ye çeviriyor, usd borcu oluşturuyor. HSBC den ziraat ile hesap bakiyesini görmeden nakit de çekebiliyorum, aynı şey oluyor, USD ye çevriliyori hesaptan düşüyor.

 13. ali

  Yapıkredi kullanın 0 komisyonsuz çekin paranızı. TL olarak yatırıyorsunuz Euro olarak çekiyorsunuz , kur farkı diyen arkadaşlar ise 0,002 tl kur farkı oluyor. Sanki 10 milyon euro çeken varmış gibi kur farkı diyenler olmuş. 🙂 çekeceğiniz 1 yılda maksimum 20 bin euro olsa bile ödeyeceğiniz kur farkı 20 tl olur.

 14. Sedef Can

  Merhaba,
  Euro hesabını TL hesabına çevirince zaten zarar ediyoruz daha sonra gittiğimiz Avrupa ülkesinde tekrar TL ‘yi Euro’ya çeviriyolar yine zarar ediyoruz? Yanlış mı düşünüyorum acaba?
  Bir de İnternet bankacılığını kullanarak Euro hesabını nasıl TL ‘ye dönüştürüyoruz bir bilgisi olan var mı?
  Acil olarak cevaplarsanız sevinirim.

 15. hasan

  Arkadaşlar bende dil okulu için ingiltere ye gidiyorum bende şuan sizinle aynı sıkıntıları çekiyorum.Çok fazla araştırdım en geçerli yollar yine avrupada bazı noktaralarda yapı kredinin sundugu imkan ve citibank öğrenci paketi bunun haricinde sonunuz bankalara kalmış durumda kim ne kadara ne kadar komisyon kesildiğini kurun kaçtan değiştiğini tam olarak bilmiyor veya tahmin edebiliyor ancak aslında bizler için büyük sorun.Bende sanırım sınır olan 5000 dolar karşılıgı yani 3000 sterlini yanımda bournemouth a kadar götürcem.Geri kalan 10 bin sterlinide citibank ögrenci paketiyle 3 ayda bir londraya gidip citibanktan çekicem.Keşke daha çok gidip görmüş ögrenmiş arkadaslarımız bizzat rakamlarla durumlarını anlatsalar.tşkler

  1. dilek

   Hasan bende bournemountha dil için geldim ve banka konusunda ne yapacağımı bilmiyorum her ay ailem para göndericek ziraat kullanıyoruz.Sebebi de yurt dışında visa uyumlu yerlerden o günün kuruyla çekersin demişlerdi ama komisyon dan hiç bahsetmediler %2 miş sanırım.Ve tek seferde çekemiyorum 200 pound günlük limitmiş burda ne yapmalıyım bana yardım
   edermisin?

 16. murtaza

  Ukraynada Kredi kartı ile çektiğim nakitlerde 4,22 kur uygulanıyor normal zira grivna 8,15 tl 1,94 bölünce çıkan 4,20 gayet mantıklı ancak çektiğim para kredi mahiyetinde değil zira karta çekmeden önce yatırıyorum ama yine de nakit çekim ücreti kol gibi 26 tl konuyor.
  Dedim bir bankamatik kartı alayım aldım ve almanın hevesi ile 5000 grvini çektim çekmez olaydım kur 3,88 alınmış 115 tl iki kur arasındaki fark.
  Bu bahsettiğim işbankası visa elektronu ile mastercard kredi kartı.
  Yukarıda bir arkadaş 0,02 fark var milyon çeksen ne olur demiş bu hile ile ki bu direk hiledir batarsın olan o olur …
  Bir başka arkadaş yıllar önce ABD de 500 dolar çekerek 30 dolar kur farkından doğan farkı da yazmış şimdi yıllar sonra 750 dolara nerede ise 70 dolar ödeyen mağfur olarak ben buradayım 0,02 olayı değil mesele.
  Bankayı ara istediğini söyle çözümü yok ama bu memlekette bu tip hile hurda işlere bakan bir BDDK var oraya şikayetini ballandıra ballandıra yapabilirsin…
  Faiz lobisi mi dersiniz? milleti söğüşleme lobisi mi bilmem ama bu adamlar tezgahı iyi yere açmış

 17. Ali-Aydin

  Ben sizlere YapiKredi ile olan tecrübemden bahsedebilirim. Türkiyede ki TL-Hesabimdan, yurtdisinda YapiKredinin ATM-Karti ile EURO cektigim zaman, benim Türkiyede ki TL-hesabimdan o günün kurundan TL olarak düsmektedir. Baska bir masraf alinmamaktadir. YapiKredinin yurtdisinda anlasmali oldugu bankalarin hangileri oldugu ve sizin ikamet edeceginiz sehirde olup olmadigi cok önemli. Aksi taktirde MASTER- veya VISA karti kullanilmasi halinde masraflarin daha da cok olacagi asikar dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir