Şimdi reklamlar…

Öğrenciler için en iyi çözüm Citibank’ta 🙂

Reklamları bitirdik efendim…

1 hafta sonra Belçika’da Erasmus Stajım başlıyor. Yanıma para almak ve yüklü parayla dolaşmak istemediğim için araştırdım ettim yurtdışına para aktarımı nasıl olur nasıl olmaz diye.

Bu konuda yüksek komisyonlar(140 Euro’ya 40 Euro gibi dehşet vahşet rakamlar ) isteyen Western Union ve Moneygram dışında çözümler aradım. İş Bankası Maksimum Visa kartımızla alışveriş yapmamız mümkün, ancak kur farkından dolayı orada yaptığınız alışveriş İş Bankası kurlarından TL’ye dönüştürülüp önünüze yüksek rakamlar gelmekte. Bunun dışında Visa‘dan direk para çekebilmek de mümkünmüş. 100 Euro’ya yaklaşık 6-7 Euro gibi bir komisyonla Visa ATM’lerinden direk para çekebilirmişiz. Ama tabi kur dönüşüm sorunu yine var.

Bunları öğrendikten sonra yurtdışında da olan bankaların küresel bir hesap açıp açamayacaklarını öğrenmek istedim. Belçika bankası olan Fortis‘ten başladım işe ama maalesef buradaki Fortis‘in bağlantısı yokmuş ve işlemler başka bankalarmış gibi yürütülüyormuş. İnternette biraz araştırmanın ardından HSBC’ye gittim. Böyle bir sistemin olduğunu ve sadece aylık 4,5 TL hesap işletim ücreti aldıklarını söylediler. Ancak burada TL hesabı açıyorlarmış yani kur sorunu var yine İş Bankası’nda olduğu gibi. HSBC de mantıklı olmayınca Citibank’a geçtim.

Citibank‘ta Global Öğrenci Paketi diye bir şey var. İnternet sitelerinde düşük komisyonlarından bahsediyor ama sanırım müşteriye ve duruma göre değişebiliyor. En iyisi bankaya gitmek.

http://www.citibank.com.tr/TRGCB/JPS/portal/LoadPage.do?Warea=CGTScreen&ad=ad_CGT

Global Öğrenci Paketi’nde bir kereye mahsus 80 Dolar hesap açılış ücreti ve yıllık 50 Dolar hesap işletim ücreti karşılığında buradan yatırdığınız parayı dünyanın her yerindeki yüzlerce Citibank ATM’sinden komisyonsuz olarak çekebiliyorsunuz. Staj için 3 aylığına yurtdışında bulunurken, bu kadar komisyonun nesi mantıklı diye düşündüm tabi. 80 Dolar’a yurtdışı seyahat sigortanızı ve yurtdışı çıkış harçlarını da yatırıyorlarmış. Bunları ben yatırmıştım zaten. AXA Sigorta‘dan 56 TL karşılığında 92 günlük sigortamı yaptırdım. İş Bankası‘ndan da (çoğu alıyor ama her banka almıyormuş çıkış harcını Garanti alıyormuş mesela) 15 TL karşılığında yurtdışı çıkış harcımı yatırdım. Şengen vizesi için sigortayı şart koşuyorlar. Yurtdışına ne amaçla çıkarsanız çıkın 15 TL yurtdışı çıkış harcını vermek durumundaymışız. Ama sürekli giriş çıkış yapanlardan bu ücret bir daha alınmıyormuş diye duydum.

Sonra Citibank bana şöyle bir öneride bularak gönlümü çeldi. Hesabıma açılışta 2500 Dolar /~1800 Euro yatırırsam 80 Dolarlık bedeli almayacağını söyledi. Ayrıca yurda dönünce de Euro hesabıma TL hesabı da ekleyerek herhangi bir faturaya otomatik ödeme talimatı verirsem yıllık ücret de vermeden bu komisyon işinden tümüyle yırtabileceğimi belirttiler. Tabi böyle güzel bir öneriyi kaçırmadım hemen gittim muhtarlıktan ikametgah senedi alıp kimliğimle Euro hesabımı açtırdım. Yurdışına çıkarken bu miktar üzerinden yanıma almak istediğim kadarlık bir kısmını çekmeme de olanak tanıdılar. Bu da güzel tabi. ATM arayıp bulmadan önce lazım olabilir biraz nakit.

Baktım Mons’ta 5-6 tane Citibank şubesi varmış zaten o da güzel oldu. Ayrıca baya yerde de ATM’leri varmış. Güzel oldu bu da.

Eksiklerimizi tamamladık işlerimizi yoluna soktuk. Akrabalara veda ziyaretlerini tamamladık, arkadaşlar kaldı. Bir aksilik çıkmazsa 16’sında Belçika’dayız. Hadi bakalım hayırlısı 🙂