Yeni nesil ulaşım aracı : İDOBÜS
Yeni nesil ulaşım aracı : İDOBÜS

Yeni nesil ulaşım aracı : İDOBÜS

Söylediklerinde haklılar, hakikaten hızlı ve hesaplı.

İdobüs’ün hızlı kısmı  benim gibi uzun otobüs yolculuklarına gelemeyenler için ilaç gibi. Sadece 4,5 – 5 saatlik karadan otobüs yolculuğu(İzmir-Mudanya) sürüyor. 1 saat 45 dakikalık deniz otobüsü yolculuğu(Mudanya-Kabataş) ile İstanbul – İzmir ulaşımı tamamlanıyor.

İdobüs Adam

idobus.com.tr‘den aldığın biletlerde hem İDO hem de otobüs için sallama koltuk numaraları oluyor. Çünkü İDO’da istediğin yere oturabiliyorsun. Otobüste de sanırım bilet satın alma sırasına göre numaralar veriliyor. Ama otobüs boşsa tabi ki istediğin yere oturabilirsin. Bazen kadın-erkek yanyana denk geldiği için de muavin ya da bayan yolcu yer değiştirilmesini isteyebiliyor. Garip ama o şekilde yaşadım.

İdobüs Güzergahı

İstanbul’dan yolculuk, şehrin göbeğindeki, Taksim’den füniküler ile ulaşılabilen Kabataş İDO iskelesinden başlıyor. Sizi hiç İstanbul trafiğine sokmadan, Mudanya Güzelyalı iskelesine 1 saat 45 dk.da bırakıyor. Deniz otobüsü ile ulaşım gayet rahat. Zaman geçirmeniz için büyük bir LCD ekranda bir haber kanalı açık sürekli, öte yandan içeride biraz pahalı da olsa Seferi isimli kafe var. Koltuk araları geniş, koltukları rahat.

İskelede indiğin noktada üstünde kocaman İDOBÜS, küçücük Kamil Koç yazan bir otobüs seni bekliyor. Oradan aldığın yerden ekspres değilse önce Balıkesir‘e ondan sonra da Manisa‘ya uğrayıp yolcu indirdikten sonra İzmir‘de yolculuk sonlanıyor. Ekspres seferlerde Balıkesir ve Manisa’yı pas geçiyor.

İstanbul trafiğine girmeden, İzmir yoluna sokması mükemmel bir özellik. İstanbul trafiğini en kötü televizyondaki haberlerden bilirsiniz, tam anlamıyla rezalet. Hele cuma günü trafiğinde İstanbul’dan çıkmak istiyorsanız seyahat sürenize 2 saat eklemeniz gerek. Ayrıca İstanbul-İzmir otobüs yolculuğu artı servis yolculuğu zaten yaklaşık olarak 10 saat sürüyor, bir de İstanbul’daki trafik çilesi eklenirse 12 saate kadar uzanabiliyor. İdobüs’le bu süreyi 7 saate kadar düşürebiliyorsunuz. Otobüs yolculuğunu 4-5 saate düşürmek de yorgunluğu oldukça azaltıyor.

Birkaç kere toplam 45 liraya İzmir – İstanbul gidiş dönüşü yaptım. En ucuz bilet bedeli de o. 22 lira tek yön bilet bedeli 1 lira da hizmet bedeli. En pahalı bileti de tek yön için 50 lira olarak gördüm. Bu da İzmir – İstanbul otobüs biletlerinin(Pamukkale, Anadolu, Nilüfer, Kamilkoç, Ulusoy vs.) tek yön için 50-55 lira olduğu bir dönemde gayet uygun. Ya çok erken(1 ay önce falan) ya da çok saçma saatlere bilet aldığınız takdirde baya ucuza seyahat edebilirsiniz.

Öte yandan hizmetinin çok dandik olduğu kullananlar için aşikar. Güya Ryan Air‘in Low-Cost No Service felsefesini benimsediği için ulaşım dışında hiçbir hizmet vermediğini açıklıyorlar. Tek verdiği hizmet olan ulaşımda bile sıkıntıları var. Sitesi doğru düzgün çalışmıyor her zaman. Kullanışlılık zaten hak getire. Ulusoy’la olan anlaşmalarını bitirmişler, sadece Kamilkoç ile çalışıyorlar. Otobüslerde su dışında hiçbir ikram yok. Kaldı ki diğer firmalar son senelerde alıştırmasa hangimiz yolda sürekli film izleyip, müzik dinlerken, çay, kahve, kola içip de yanında kek, çubuk kraker falan yiyorduk? Televizyon olsa bile açılmıyor. Websitelerindeki otobüslerinde wi-fi olacağını açıklamalarını şaka olarak kabul edebiliriz.

Hadi bunlar bir şekilde kabul edilebilir, sonuçta ucuz etin suyunun kara olması beklenir.  Ancak İzmir’de otogara/otogardan servis olmaması gece saatlerinde kullanamayacağınız anlamına geliyor ve bu gerçekten sorun. İstanbul’da servise ihtiyacınız yok zaten şehrin içinde, en kötü taksi ile ulaşmak kolay. Ancak İzmir’de durum farklı. Kamilkoç servislerini kullanamıyorsunuz. İdobüs’ten geldiğinizi anladıkları takdirde tabi ki 🙂

Madem servisin yok İzmir’den 3.40’ta kalkan sefer koymak ne mantıksızlıktır? Ya da İstanbul’dan akşam 9’da kalkıp da 3-4 gibi İzmir’de olmasının anlamı nedir? Nasıl gidecek insanlar otogara? Taksi ile İzmir otogardan Karşıyaka’ya gelmek 40 lira. Hadi yakın olsa 10 liraya gelse düşünürsün. Ama bir biletten fazlasını taksiye vermek de aptallık.

Servis konusunda ekşisözlük’teki idobus başlığında güzel şeyler var okuyabilirsiniz  : )

Aslında İdobüs yönetimi biraz fiyasko. öyle olmasa acayip paralar kazanabilirler, alışkanlıklar kazandırabilirler. Hele ki bayramlarda, tatillerde, okul kapandığında… O içinden çıkılamayan İstanbul’dan deniz yoluyla seni uzaklaştırması süper. Şu anda ramazan bayramı için İDOBÜS’ün birçok seferi bilet bittiği için görünmüyor, çünkü sadece 1 otobüs açıyorlar. İDO’da baya yer oluyor, genelde de yarısı boş oluyor. Otobüsler de bazen doluyor ama bayram gibi durumlarda mutlaka dolar. Şunu biliyorum ki oraya 2-3 otobüs daha koysalar ve gördüğüm en pahalı fiyat olan 50’den satsalar eminim ki bu bilet bulunmayan dönem için hepsi anında bitecektir. Ayrıca seferlerini daha mantık saatlere ayarlamalılar. Sanırım bu saatleri Guatemala’daki bir adama yaptırıyorlar, yoksa bu güzergahı kullanan aklı başında bir insanın yapacağı bir düzen değil.

+ Artıları

1) Hızlı
2) Ucuz (genelde)
3) İstanbul varış noktası(Kabataş) şehrin her yanına ulaşım için süper bir nokta.

– Eksileri
1) İzmir’de otogara/otogardan servisleri yok
2) Otobüste su dışında hiç hizmetleri(yiyecek, içecek, tv, wi-fi) yok
3) Sefer saatleri çok saçma

İzmir İstanbul arasını 3,5 saate düşürecek otoyolun bitişine kadar bu sistem çok mantıklı. Ondan sonra pek tercih edilmez muhtemelen de kaldırılır. Ama bu süre zarfında otobüsten daha kısa sürede, daha ucuza götürmesi sebebiyle tercih edilir, edilmelir.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir