WordPress Hatası – The site is experiencing technical difficulties.
WordPress Hatası – The site is experiencing technical difficulties.

WordPress Hatası – The site is experiencing technical difficulties.

Bugün tesadüfen sitemin açılmadığını gördüm, aşağıdaki hata görüntüleniyordu. Özetle farkettim ki yeni güncelleme alan blogda oluşmuştu bu sorun. WordPress 5.2.4 , PHP 7.2 ve 7.3 ile çalışmıyordu, PHP sürümünü 7.1’e döndürünce sorun olmadı.

İlk karşıma çıkan bu link oldu ama bana çok yardımcı olmadı: https://wordpress.org/support/topic/the-site-is-experiencing-technical-difficulties-please-check-your-site-admin-em-3/

Her wordpress çaktığında yaptığım gibi ilk olarak eklentileri tek tek etkisizleştirdim. FTP’den ya da dosya yöneticisinden www/wp-content/plugins adresine gidip, her bir eklentinin klasörünün ismini değiştirip (örnek : disabled.EKLENTI_ISMI) sitenin açılıp açılmadığını kontrol ettim, tümünü değiştirdiğimde hala sitede aynı hata vardı. Veritabanından da denedim (https://support.managed.com/kb/a2094/how-to-manually-disable-a-wordpress-plugin.aspx) ama o da sonuç vermedi.

Bugüne kadar hep işe yarardı ama bu sefer olmadı.

Sonra wordpress log’larını açmak için konfigürasyon dosyasına (www/wp-config.php) aşağıdakileri ekledim.

define('WP_DEBUG', true);
define('WP_DEBUG_LOG', true);
define('WP_DEBUG_DISPLAY', false ); /* bunu true yaparsanız sitenizde tüm loglar (dbname, dbuser vs) açıkça görünüyor, yani yapmayın :) */  

Sayfayı yeniledim, www/wp-content klasöründeki error.log dosyasına baktım, anlamlı bir log yazmadı.

[22-Oct-2019 15:45:43 UTC] PHP Fatal error:  Uncaught Error: Call to undefined function mysql_connect() in /home/public_html/wp-includes/wp-db.php:1643

İlgili satırı (wp-db.php:1643) google’layınca, php eklentileri ile ilgili olabileceğini söyleyen yazılara denk geldim. Sunucu ayarlarında PHP’deki eklentilere baktım, söyledikleri eklenti yoktu.

O sırada, aynı sunucudaki aynı wordpress sürümündeki 2 siteden (isgorusmesirehberi.com ve gunkaragoz.net) birinin PHP 7.0 ile birinin PHP 7.3 (otomatik) ile çalıştığını gördüm. İş Görüşmesi Rehberi (İGR) çalışıyordu, benim site ise nanay… İGR’nin PHP’sini 7.3’e çektim çat o da gitti 🙂 Sonra benim siteyi 7.0’a çektim benimki geri geldi 🙂 Tek tek versiyonları denedim, en son desteklenen PHP sürümünün 7.1 olduğunu bulunca, siteleri çalışır halde bıraktım. Görünen o ki sunucunun otomatik php versiyonunu güncellemişler ve benim site de ondan göçmüş.

Bu şekilde çözdüm şimdilik ama wordpress’le ilgili başka bir sıkıntı mı bilmiyorum henüz. Yarın bir gün aynı sorun olursa geri gelir buraya bakarım diye notumu aldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir