Vodafone 3G ile anı yaşa!
Vodafone 3G ile anı yaşa!

Vodafone 3G ile anı yaşa!

Yurdumda 4. senem olmasına rağmen hala adam akıllı bir internet sistemi olmadığı için Cuma günü 3G dünyasına Vodafone ile katılmaya karar verdim.

Yurtta kablosuz internet için istenen ücret 12 TL ama çekeceğin işkence garantisiyle. Ne bir sayfa açabilirsin ne de doğru dürüst bağlanabilirsin. Bu kadar düzensiz olunca ve artık internetsiz duramayınca 3G’ye geçiş vaktinin geldiğini anladım.

Öncelikle İYTE diyarında 3G sinyalinin olup olmadığı öğrenilmeliydi ve Ömer Faruk Ak‘tan kullanılabilir olduğu öğrenildi. Sonrasında gördük, sorduk, duyduk, inandık ve bir süredir araştırdıklarımızla birleştirip Vodafone’un Ön Ödemeli Mobil Modem Kampanyasından yararlanmaya karar verdik.

Burada benim için önemli nokta olayın kontratsız olmasıydı. Yani aylık bir ödeme ve taahhüt söz konusu değil, bildiğin kontörlü işte. Bu konuda da Turkcell’in bütün kampanyalarının 24 aylık olduğunun ve ücretlerinin yüksek olduğunu görüp, Avea’nın da ücretlerinin de ondan aşağı kalmadığını anlayınca tek seçenek Vodafone kaldı.

Vodafone’un bu kampanyası tam bana göre geldi. 99 liraya 3 ay boyunca 1 gb hediye internet hediyeli, daha sonra istediğin pakete göre hatta kontör yükleyerek internet erişimini devam ettiriyorsun. Tabi bunun için de bir adet Vodafone hat almak gerekti ki bu da 20 kontörlü hat 17 lira olarak faturaya eklendi ve toplam 116 liraya gezici internete sahip oldum.

Vodafone 3G E160E Huawei Modem
Vodafone 3G E160E Huawei Modem

Satın aldığım pakette Huawei‘in üretimi olan 3.6 mbps hızında E160E Modemi, USB uzatma kablosu, benim seçtiğim modem üstü için yapışmalar ve 20 kontörlü bir hat oldu. Modemin 7.2 mbps olmasını tercih ederdim ancak öyle bir şansım yoktu ki çok fazla hıza da ihtiyacım yok aslında şimdilik.

Modem şekilde görüldüğü gibi bembeyaz olarak geliyor. Seçtiğiniz yapışmaları yapıştırmak size kalmış ama ya ben beceremedim ya da gerçekten kötü bir yapıştırmaları var. Tam olarak oturmuyor modeme. Bir de yapıştırınca modemin üzerindeki, yeşil yanarsa Edge/Gprs, mavi yanarsa 3G, turkuaz yanarsa 3G+ bağlantı olduğunu gösteren ışığı kapatmış oluyoruz. Çok da önemli değil kanımca.

Modeme hattınızı taktıktan sonra, bilgisayarın USB girişine takıp Vodafone Mobile Connect Programını kurdum. İçinden çıkan yazılımı kurup bağlanmaya çalıştığımda başarısız oldum. Windows 7 kullandığım için yazılımın eski olabileceğini düşünüp Vodafone’un sitesinden son sürümü indirip kurdum ama pek bir işe yaramış görünmedi. Bir garip hatalar dizisini çözemeyince Vodafone müşteri hizmetlerini -444- 0 542- aramak farz oldu. Hattı bir cep telefonuna takıp şebeke ayarını otomatik değil manüel olarak seçtikten sonra Vodafonu işaretlemeliymişim. Tamam dedim kapattım ve telefondan bunu hallettim. Sonra tekrar taktım ve tekrar denedim ama sorun aynen devam etmekteydi. Tekrar aradım müşteri hizmetlerini bu sefer durumu anlayamadılar ve teknik desteğe yönlendirdiler. Hattı kontrol ettiler ve hattın etkinleştirilmediği ortaya çıktı! Halbuki modemi alırken hemen kullanabilirsiniz demişlerdi! Meğersem, ilk önce hattı bir cep telefonuna takıp 7501’i arayarak dil seçimini yapıp hattı aktif hale getirmek gerekiyormuş. Neyse sonunda hattı tekrar modeme takıp bağlanabildim ve şimdi de kullanabiliyorum.

Yurttaki hız ölçümlerinde 1-2 mbps arasında görünmekle beraber, gayet hoş bir internet hızına sahip olduğumu düşünmekteyim. Sonuçta epostalarımızı kontrol edip, haberleri okuyup bir iki sitede gezinebilmek için almadık mı biz bunu? Fazlasını istemediğimize göre beklentilerimizi hayli hayli karşıladık 🙂

Aslında evde adsl bağlantısı için turk.net değil de TTNet kullanıyor olsa idim Avea ile anlaşmalı kampanyası 6 liraya 500 Mb internet ve 10 saat TTnet Wifi kullanımı alırdım. Ayrıca bu sayede Wirofon‘u da kullanabilirdim. turk.net‘in taahhüt süresinin devam etmesi işleri bozdu. Zaten ondan sonra karar verdim taahhütsüz bir kampanyadan yararlanmaya!

3G bağlantıyla ilk yazımızı da yazmış bulunuyoruz hayırlısı olsun 🙂

7 yorum

 1. Öncelikle hayırlı olsun abi, kota normalde yeter ancak upload’ı işin içine dahil ediyor olmaları kötü.. 🙂

  Ben aylık 2.5 gb civarı kullanıyorum ay sonunda inecek dosyaların hızlı inmesinde kullanıyorum, bunun dışında haftasonları evde ttnet 1mb ile idare ediyoruz… 🙂

 2. melis harmacı

  Çok güzel yazmışsınız Vodafone evet Dünya’da bir lider. Ancak Türkiye’de baktığında henüz aynı çizgiyi tutturabilmiş değil. Bu yazı daha çok reklam içerikli olmuş iye düşünüyorum aksi taktirde öncelikle Turkcell’de tahatsüz kampanyaların olup olmadığı incelenerek, Halk yanıtılmazdı:(

  1. Reklam amaçlı değil yazı, para falan da almadım bu yazı için! Ben alırken benim için en mantıklı çözüm buydu hatta başka taahhütsüz/modemli kampanya yoktu. Şu anda da yok Turkcell’de. Turkcell daha pahalıya geliyor genel olarak olduğu gibi. Turkcell 3G de faturalı hizmetler tercih edilebilir belki.

 3. Onur Altun

  Yazınız için çok teşekkürler.Fakat hala Turkcell mi Vodafone mu karar veremedim.Turkcell kullanan oldu mu çevrenizde hangisinden daha fazla verim alabilrim. Şimdiden çok teşekkürler

  1. Ben aldığımda İzmir Urla’daki komşum Turkcell 3G aboneliği almıştı (telefon üzerinden bağlanmak için). Ancak Avea ve Vodafone’un 3G’si varken Turkcell’in bağlantı hızı EDGE idi. İzmir Karşıyaka’da kullanırken 3G kullanırken, oradaki komşum da Turkcell 3G almıştı ve gayet memnundu. Bulunduğunuz yerdeki kullananlara sormak lazım aslında.

   Şu anda İstanbul Mecidiyeköy’de Vodafone 3G ile bağlanmaktayım ve 3G olduğu zamanlarda hızı gayet iyi, memnunum. Ancak çözemediğim bir şekilde zaman zaman kendiliğinden ve özellikle de yağmur yağdığında hızımı EDGE’e düşürüyor. Bu baya can sıkıcı tabi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir