Turkcell TV Deneyimi
Turkcell TV Deneyimi

Turkcell TV Deneyimi

Digiturk aboneliğimi iptal etmemin sonrasında Turkcell TV ile 24 aylık bir sözleşme yaparak bir yolculuğa çıktık. Bu sezon başında neredeyse sadece Galatasaray maçları izlediğim ama nedense “Şampiyonlar Paketi”ne abone olduğum Lig TV’den kaçmayı tercih ettim (teşekkürler Dursun Özbek).

 

Düzenli TV seyredilmiyor bizim evde, açık olduğu zaman da kısıtlı baya. Türk TV’lerinde düzenli takip ettiğimiz bir program olmadığı gibi, dizi-film izlemek istersek bilgisayarı bağlıyoruz. Ama TV’yi en çok playstation nedeniyle ben kullanıyorum 🙂

Yine de evde bulunsun lazım olur diye abonelik yapalım, hem de Turkcell TV’ye bir şans verelim dedik. Birkaç aydır deneyimlediği yeni dijital tv üyeliğimiz hakkında çok da memnun olduğumu söyleyemem.

 

Turkcell TV

Kurulum

 • Kurulum nedense çok zorluydu. Turkcell TV Cep üyeliğim olduğu için, cihaza aynı telefon numarası ile kayıt yapamadılar (bunu anlamak için de yarım saat falan geçti), başka numara istediler. Başka numara ile kayıt yapmak istemedim önce, biraz uğraştılar ama sonra mecbur kaldım, eşimin numarasını verdim. Neyse ki hat Vodafone da olsa kabul ediyorlarmış.

Cihaz ve Kumanda

 • Küçük olması güzel, kibar şık bir cihaz, ama Digiturk kutusundan alışkanlık olsa gerek, aktif kanal numarası görmemek kötü.
 • Kumanda aşırı kullanışsız, tasarımı çok kötü, 90’ların vidyo kumandalarına benziyor, çok fazla tuş var. Tuşlar çok küçük, yaşlı insanların kullanabileceği boyutta değil kesinlikle.
 • Altında QWERTY klavye var, sürekli elinin altında tuş olması yetmiyor gibi bazen yanlışlıkla alttaki tuşlara basılarak kanal falan değiştirilebilir. Bu özelliğe sahip, klavyeli Nokia telefonlar ve Blackberry bile telefonlar bile kalmadı artık piyasada, ne gerek var ya öyle tuş takımına kumandada, yap bir mobil uygulama televizyonu oradan yönetirsin.
 • TV+ şeklinde açma kapama düğmesi mi olur ya? Evrensel kırmızı IO butonu olmalıymış üstünde. Hele bir de herhangi bir tuşa basınca yanıp sönmesi yok mu, beni benden alıyor. Bari o özelliği kapatabilme şansı verseymişsiniz iyi olurmuş.
 • Genelde TV’ler kapalıyken, kanal tuşlarına basarsanız da açılır, açma kapama düğmesi şart değildir, ama bu Turkcell TV kumandası sadece TV+ kumandasından açılabiliyor, o da alışkan bozan bir davranış olmuş.
 • “Kanallar” butonu PIP özelliğinden daha önemsizmiş gibi sonrasına koymuşlar, ayrıca da ince küçük bir şey olmuş. Bir TV kumandasından beklentim yeterince kullanışlık aç kapa, ses/kanal değiştirme, kanallar menüsü. Gerisi ıvır zıvır.

Yayın, Menüler ve Kanal Geçişleri

 • Bazı HD yazan kanallar gerçek HD değil, özellikle belgesel kanallarında net fark ediliyor. (1080 değil maks. 720) (Digiturk’te bazıları HD bazıları değildi ama en azından yazdığı gibiydi.)
 • Ses açıp kapatmak zor, can sıkıcı, o kadar yavaş ki hızlıca kısmak istersem basılı tutuyorum ama ne zaman duracağını bilemiyorum, mute’a kadar gidiyor.
 • Kanal menüsünün tüm ekranı kaplaması muazzam bir UX hatası :/ Hiçbir dandik uydu cihazında bile tüm yayını kapatan bir ekran görmedim. Kanal menüsünden kanal seçip değiştirmek de zor, çünkü her kanal değişikliğinde kanal menüsünü kapatıyor. Ben istiyorum ki bi’ kanalda ne varmış göreyim, beğenmediysem hızlıca diğer kanala geçebileyim. (a.k.a. zapping)
 • Kanalların gruplanmamış olması (haber, müzik, belgesel, spor vs) bir kanaldan diğerine geçişi baya zorlaştırıyor.
 • Kanal geçişleri efsane yavaş (2-3 sn beklediğim) oluyor. Bunun için 2 kere çağrı kaydı oluşturdum, bir değişiklik yaptıklarını söylediler, cihazı kapatıp açmam gerekti, sonrasında “biraz” hızlandı. Ancak bir süre sonra yine aynı yavaşlığa geri dönüyor.
 • Yayınların gecikme yaşadığı durumlara denk geliyorum zaman zaman. Sanki internet yavaşlamış gibi (ama aslında bilgisayarda bir sorun yok) ya da cihaz çok ısınıp da ses ve görüntü senkronizasyonu kayboluyor gibi şeyler oluyor.
 • Menüleri karışık, menü tuşuna basınca benim beklediğim ayarlar falan ama garip bi menü çıkıyor, TV+’da neler var, bana özel, tv rehberi, interaktif. Neyin ne olduğunu, tv rehberi hariç, tıklamadan bilemiyorsun. Bir de altta arama falan var ama neyi arıyor ya da ben nasıl arıyorum hiçbir fikrim yok.
 • Hiçbir menüden “Çıkış” tuşu ile çıkamıyorsun 🙂 Sadece “Geri dön” tuşu ile çıkabiliyorsun.

Diğer sorunlar

 • Cihaz ayda birkaç kere durduk yere kendi kendine cevap vermez oluyor (kumanda hiçbir şekilde işlemiyor), daha sonra sorun devam ederse tamam’a basın gibi bir anlamsız hata çıkıyor, sonrasında Turkcell TV servisi yeniden başlatılıyor diyor ve yayın devam ediyor. Bazen de devam bile edemiyor, bunun için de çağrı merkezi cihazı kapatıp açmamı önermişti, evet o şekilde sorun çözülüyor 🙂
 • Halk TV, Ulusal Kanal olmaması ve yeterinden fazla şekilde havuz medyasına maruz kalmanıza neden oluyor 🙂
 • 2 uygulama yapmışlar, birisi mackolik ama sanırım TRT Telegün (teleteks) bu programdan net daha iyi. fizy’ye de üyeliğim olmadığı için 30 sn like dinlemeler yapabildiğim için pek bir şey anlamadım. Ayrıca uygulama kullanımlarının kotadan düşmesi pek makul değil gibi ama neyse kullanmıyorum.
 • Bazı kanallarda “Bu içeriğe abone olmadınız abone olmak için OK tuşuna basınız” yazması da ayrı bir UX hatası. Sanki hemen OK’e basında abone olacakmışım gibi hissediyordum, korktuğumdan basmıyordum halbuki OK’e basınca soruyormuş. Dil önemli oradaki yazıyı daha açık yazmak lazım 🙂 Ayrıca ekrana gelen paketin detayı nedir, buna abone olunca başka neler geliyor belli değil, öyle olunca da hiçbir şekilde aboneliğini yükseltmiyorsun.

Artıları

 • Yayınların son 12 saatini sürekli olarak kayıtlı tutması, geri sarabilmeniz, çok güzel. Digiturk’ün en çok kullandığımız özelliği, reklamsız izleyebilme şansı verdiği için “Dilediğin zaman izle”ydi. Ancak her yayın bulunmuyordu, genelde diziler falan oluyordu. Turkcell TV’de ise herhangi bir yayına erişebiliyorsun. Türk TV dünyasında diziler ve herhangi bir programda da saatlerce reklam olduğu için, o kısımları atlayabilmek çok zevkli 🙂 Canlı yayınlar haricinde diğer programları izlemeye genelde geç başlayıp reklamlara zaman tanıyoruz. İstediğin programı kaydedebileceğin belli bir süre kota da var aslında ama kim uğraşacak ya programı kaydetmekle, nasıl olsa internette var.
 • O anki şartlarda maddi olarak en uygun dijital TV aboneliği Turkcell’di. Digiturk’ün minimum HD’li giriş paketi 30 lira iken, Turkcell TV’ye aylık 15 liraya üye oldum. Tivibu için de birkaç kere başvuru yaptım web formları üzerinden ama dönüş yapan olmadığı için tercih bile olamadı. Kablo TV’ye de bir göz gezdirdim fakat onun da benzer ücretleri vardı ve bir artısını göremedim açıkçası.

Kısacası deneyimim şu an için kötü, artıları eksilerine yetmiyor şimdilik, 24 aylık taahhüt sonrasında devam etmeyeceğim gibi görünüyor. Hatta şimdi bir mini uydu cihazı almaya niyetlendim alternatif olarak, sırf şu kanal geçişlerinden bunaldığım için hızlı kanal geçişi olan ucuz yollu bir şeyler arıyorum. 4 sene önce TV’yi alırken 200 lira daha verip uydu girişli almadığıma da ayrıca hayıflanıyorum.

Turkcell TV’nin ürün yöneticisine selamlar, umarım geri bildirimler faydalı olur 🙂

SW Bilgisi:

Yazılım Versiyonu : IPTV STB V100R002C02LTRT18

Arayüz Versiyonu: 1.6.1+ 201607121044

2 yorum

 1. Turkcell TV’de bu ara sıklıkla şu hata ile karşılaşıyorum:

  Kanallar tuşuna basınca kanal listesi gelmiyor, bir süre bekleyince, hata oluştu tamam’a basın devam ederse çağrı merkezini arayın diyor.

  Çağrı merkezini arayıp (http://www.superonline.net/yardim/tv-plus/cepte-tv/turkcell-tv-calismiyor-giris-yapamiyorum-kiminle-iletisime-gecmeliyim), yayın ile ilgili sorunlara bağlanınca, telesekreterden şu kaydı dinliyorsunuz:

  “Cihazınızı fişten çekin 5 dakika bekleyip tekrar açın, sorun tekrar oluyorsa çağrı merkezine bağlanmak için x’e basın.”

  Sanki daha güzel bir çözüm olmalıymış ya 🙂

 2. gun

  Daha güzel bir çözüm varmış, hesabım üzerinden cihaz değiştirme talebim arada kaybolmuş, tekrar talep açıp telefonla da durumunu sorduktan sonra birkaç gün içinde cihazı değiştirdiler, 4K destekleyen başka bir ufak cihaz verdiler. Yaşadığımız can sıkıcı yavaşlıklar kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir