İYTE’li Genç Girişimciler Girişimcilik Kampı 2008 3.sü !
İYTE’li Genç Girişimciler Girişimcilik Kampı 2008 3.sü !

İYTE’li Genç Girişimciler Girişimcilik Kampı 2008 3.sü !

Çok yorucu, çok eğlenceli, çok eğitici ve çok güzel geçen bir dört günün ardından sonuçlar belli oldu. Bendeniz GÜN KARAGÖZ, sınıf arkadaşlarım MÜMTAZ DEMİRCİ ve DUYGU TAHOĞLU’dan oluşan İYTE’li Genç Girişimciler takımı olarak 3. olduk.

Sıralama şöyle oldu

1) İzmir Ekonomi Üniversitesi – Genç Fırtınalar

2) Yaşar Üniversitesi – Grup Wow

3) İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü – İYTE’li Genç Girişimciler

Girişimcilik  Kampı, üniversite öğrencilerinin 4 günde pazarlama, satış, reklam ve sunum yeteneklerini yarıştıran bir kamp.

Yaptıklarımızı, yaşadıklarımızı paylaşayım.

 1. GÜN

Piyasaya yeni çıkan Kipa Sade Tırtıklı Patates cipsinin reklam çalışmasını yaptık. En yeni en farklı fikirler ve en güzel sunumlar yarıştı. Bizim özellikle Kipa Karikatürleri olsun fikrimizi beğendiler.

2. GÜN

Eski tarihli İzmir Life Dergisi ve Hürriyet Gazetesini dağıtıp onlardan iş fikri çıkarmamız istendi. Örnek olarak da Narnia Filmi’nde Türk Lokumu geçiyormuş ve Çinliler bu fikri alıp bildiğin Türk Lokumunu İngilizlere Narnia Lokumu diyerek satmışlar. Bizim de Pedikep (Aykırı Bisiklet) fikrimiz bizce en iyisiydi. Yeni açılacak olan Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nı gezdirmek için bu bisikletlerin üretilmesi fikrini düşündük.

3. GÜN

En fiyasko günümüz… Bize 100 YTL verip Kemeraltı’ndan alışveriş yapıp, İnciraltı’nda iki saatte satmamız istendi. İçimizde satış yapmayı bilen yok, hatta ne stratejiymiş ne satışmış ne de kârmış… Peh! : ) Ekonominin ikinci grubu forma satarak 175 YTL ile en fazla kârı etti. Ekonominin şampiyon grubu Genç Fırtınalar midye satarak 150 ytl kar ederken, ikinci olan Yaşar’dan WOW grubu bence en yaratıcı fikri uygulayarak denizde balonlara atış yaptırdı ve öyle kar etti. Biz İYTE’liler olaraksa (iki grup da) zarar ettik.

4. GÜN

Eğlencenin doruğa çıktığı gün… Redbull’un da yaptığı gibi belli bir yükseklikten yumurtaları sağ salim indirme çalışması yaptık. Önce kağıda kaleme sarılıp gerçek olmayan ve gerçekçi fikirler olarak birer liste yaptık. Sonrasında ise 1 selobant, 5 A4 kağıt, 2 de balon ile birinci kattan yumurtaları indirdik. Biz selobanta bağladığımız kağıtların ucuna balonu bağlayıp selobantla yavaşça indirdik ve yumurtayı sağlam bırakmayı başardık. Bundan sonra da boyama yaptık. 12 parçalı resmin parçalarını her gruba paylaştırdılar ve sonunda yapılan boyaları birleştirdik. Tabi herkesin başlama bitiş yerleri farklı olunca komik görüntüler oluştu. Günün sonunda ise yaptığımız resmin pasta halini gördük ve haliyle yedik :). Asıl eğlence ise bunlar bittikten sonra Highway’de “kop-kop”a gitmemizdi ;). Yarışmaların, çekişmelerin bittiği yerde güzel dostluklar ve eğlenceler başladı.

Ödül Töreni (8. GÜN!)

Ödül Töreninde her gün olduğu gibi yine Kipa tarafından beslendik, kipa gofret, kipa bisküvi, kipa kraker… Ödül töreninden hemen önce koçumuzla ilgili hafif bir şansızlık yaşamamız bizi kötü etti özellikle de Mümtaz ve beni. Neyse geçti, önemli değil. Ödül töreninde 3. olduğumuz açıklandığında sevinemedik. Ben sevinirdim aslında ama Mümtaz Beyefendi sevinmezmişmiş zaten 🙂 Ama bizi gören insanlar 1. olamadık diye üzüldüğümüzü düşündüler muhtemelen. Halbuki öyle bir iddiamız yoktu! Sadece şanssız bir anı yaşamıştık ve onunla ilgiliydi bütün durum! Neyse ödül olarak Sony mp3 çalar aldık ama 2.lerin Sony PSP’sinde gözümüz kaldı! 😛 Bugün de tabi ki eğlenmeye Highway’e kop-kopa gittik ve ardından da Balçova Kipa’da yemek yedikten sonra dağıldık.

Güzel günler güzel anılar yaşadık. Hoştu. Öncelikle bizi seçen Özge Can Özenç Hanım’a ve bize sürekli destek olan/yardımcı olan ekonomili koçlarımıa teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelecek sene Girişimcilik Kampı 2009’da görüşmek üzere : )

Bir yorum

  1. Ellerine sağlık Gün süper yazmışsın. Okudukça ordaki hallerimiz aklıma geldi ve yüzümde bir tebessüm oluştu birden.Ne güzel günler geçirdik yaa…
    Bu arada sizleri tebrik ettim ama bir de okurların önünde edeyim dedim, “Tebrikler arkadaşlar” güzel iş çıkardınız. Biz İYTE’lilerin yüz karası olarak pek bişi yapamasak da kendi adıma söyliim, bu kamptan en çok keyif alanlardan birisi olduğumu düşünüyorum.
    Yazının sonundaki dileğine katılıyorum arkadaşım: “Gelecek sene Girişimcilik Kampı 2009′da görüşmek üzere : )”. İnşallah tekrar orda bulunma şansımız olur, benim pek ümidim yok ama bakarsın bizi juri yaparlar. Hani Yaşar Uniden bi önceki yıl sonuncu olan gruptan birini bu yıl juri yapmışlar ya, o yüzden kendimi(yada Define grubunun fertlerini) sizden daha yakın görüyorum bu juriliiğe:))
    Kendine iyi bak arkadaşım, hoşçakal…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir