IFTTT: İnternet sizin için çalışsın
IFTTT: İnternet sizin için çalışsın

IFTTT: İnternet sizin için çalışsın

IFFTT (If This Than That) yani böyleyse şöyle yap gibi çevirilebilecek bir isme sahip websitesi. Verdiğiniz kriterler karşılandığında istediğiniz aksiyonu almanızı sağlayan müthiş bir ücretsiz web uygulaması. İnternetin icadından itibaren bugüne kadar yapılmış en hayırlı işlerden biri bana göre! (kendime not: bir ara bunun da listesinin yapayım, Google’ı 1 numarada görürüz muhtemelen)

Yıllar önce görüp denemiştim, e-GÜNlük’te yeni yazı yayınlanınca Facebook’ta paylaş, Friendfeed’de paylaş, bir RSS beslemesinde bir anahtar kelimeyi yakalarsan bana e-posta at gibi temel fonksiyonlarını kullanıyordum.

Son zamanlarda iOS ve Android uygulamaları ile çağ atladığını gördüm. An itibariyle 153 kanal (yani gmail, google calendar, twitter, pocket gibi hizmetlerin tümü) var. Bunların içine iOS Notification, iOS Contacts gibi hizmetleri de eklemişler. Yani artık şöyle şeyler yapabiliyorsunuz: rehberinize yeni bir isim kaydettiğinizde, onu sizin için Google Sheets’e yedeklediği sayfaya ekleyebiliyor ya da lokasyon servislerini kullanarak  haritadan seçtiğiniz bir alana ulaştığınızda, istediğiniz kişilere Twitter’dan Direct Message yollayabiliyorsunuz. Sabah 6’ya bugün yağmur yağarsa iOS notification gönder diyebilirsiniz ya da LinkedIn’de takip ettiğiniz firmaların yeni bir ilanı olursa SMS göndermesini ayarlayabilirsiniz.

Zaten bugüne kadar hazırlanmış binlerce “recipe” (tarif) var. Onları alıp, kendinize göre düzenleyebileceğiniz gibi, sıfırdan istediğiniz kanalları kullanarak kendi tariflerinizi hazırlayabilirsiniz.

IFTTT Recipe
IFTTT Recipe
http://ifttt.com/

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir