GoDaddy’den Linode Aktarmalı GetLark’a Geçiş
GoDaddy’den Linode Aktarmalı GetLark’a Geçiş

GoDaddy’den Linode Aktarmalı GetLark’a Geçiş

Altı üstü 2 wordpress sitesi (gunkaragoz.net, isgorusmesirehberi.com) barındırmaya çalışıyoruz ama GoDaddy amca sürekli şöyle uyarıyordu.

GoDaddy Fiyat / Performans Rezaleti

Ekşisözlük başlığı gibi oldu ama bu rezalete puan verecek çok adam tanıyorum 🙂 Godaddy aylık 18.99₺ gibi görünse de yenileme zamanı gelince 30.99₺ ye çıkıyor. Godaddy hizmet konusunda acayip dandik, soru sorabilmen için bile belli saat aralığında telefonla araman lazım, peh. Dandik bir bir hizmet için senelik masrafım 300 küsür lira olmuş o yüzden zaten saçmalık.

512 MB Ram
1 CPU Core
SSD olmayan Disk (hatırlamıyorum ne kadardı)

Ben de alternatiflere bakmaya başladım. Türkiye’den Radore, İHS, Natro gibi çok bilinen alternatiflere baktım, sonra geliştiricilerin tercih ettiği DigitalOcean, Linode gibi sanal sunucu kiralama seçeneklerini araştırdım. Dedim ki bana özel kaynak ayırırsa hiç sorun olmaz, ama güzel şakalandık 🙂

Linode’a Geçiş, Kurulum ve Sıkıntılar

DigitalOcean’ı zaten kişisel VPN için denenmiştim ve başka amaçla kullanmadığım için memnundum. Bir de Linode deneyeyim dedim, bakarsın bunu daha çok beğeniriz, VPN’i de buraya taşırız bu makina bana yeter diye düşündüm. Teorik olarak yeterli gelmesi lazımdı aslında 🙂 GoDaddy’den pılımı pırtımı yedekledim ve niyet ettim Linode’a geçmeye. Tüm dosyaları, eklentileri vs. olduğu gibi Linode’a taşıdım.

Linode’da en küçük konfigurasyon ile başladım (aylık 5$), gerekirse yükseltirim diye. Dokümanlarını okudum, wordpress nasıl kurulur, 2 wp sitesi nasıl aynı anda çalıştırılır her şey güzel ve kolay görünüyordu. Linux tecrübemin olması biraz işleri kolaylaştırsa da bazı şeylere hakim olmadığım için dokümanlara ve google’a başvurup durunca bir rahatsızlık hissetmeye başladım. İlk siteyi kurdum, her şeyi dokümanlara baka baka kendim kurdum, (wp, phpmyadmin vs.), güzel, her şey çalışıyor. Mail server kurmak lazım bir de, onun işi biraz uzundu sonraya bıraktım. İkinci site olarak HTML denedim o da tamam. Ama ikinci wp sitesini bir türlü kuramıyorum, daha doğrusu kurmama rağmen htaccess’teki sıkıntılardan ötürü yönlendirmeler düzgün çalışmıyor, sayfalar açılmıyor vs. Eh dedim olmuyor, bir süre kalsın böyle, buluruz çaresini.

Daha sonra ilk wp sitesi de açılmamaya başladı, “alala, noluyor ya ” diyerek bakıyorum makina açık her şey yolunda görünüyor. Sonra, destekten yardım istedim, baya uğraştılar sağolsunlar (Linode destek baya iyi ve hızlı). Sorunun bir eklentiden ötürü makinanın kaynak sınırlarını tükettiği o yüzden açılmadığı ortaya çıktı. Haydaaaa, e ben sırf bu yüzden buraya geldim?! Nerden bulacağım şimdi hangi eklenti olduğunu? Ya dedim bu makinayla uğraşmak da sıkıntıymış, bunlar da zor işler, geliştirme yapmıyorsan da benim için gereksizmiş aslında dedim ve tekrar ilk alternatiflere döndüm.

GetLark’ı Keşfetme

Baktım Türkiye’deki barındırma siteleri ucuz değil, bi’ de dolarla, yani yurtdışı barındırmaya göre bir avantajı da yok. Biraz google’ladım Quora’da yazmış birisi GetLark diye bir şey çok sade, güzel vs. Bi’ bakayım dedim neymiş ne değilmiş diye, ben denerken ilk 2 ay ücretsiz deneme vermişlerdi (şu an 14 güne düşürmüşler). Kendi paneli var ve arayüzü çok sade, kullanımı çok kolay. Kolayca hosting ekle, domain ekle, email ekle, backup al yapabiliyorsun. SSD disklerde çalışması ve Litespeed dedikleri bir nane sayesinde acayip de hızlı. Bir WP sitesi kurmak 1 dakika falan sürüyor. Dedim bu tam benim istediğim, fazla bir şey istemiyorum ve istediğim her şeyi de kolayca yapabilyorum!

Linode’dan GetLark’a WordPress Siteyi Taşıma

Bu sırada hala Linode’da duruyor siteler, makina cevap vermiyor, backup’tan 1 hafta geriye dönüyorum düzelsin diye, bir de öyle pisliği var ama neyse ki yani yazı falan yazmıyorum da kaybolan bir şey yok. Aylık 2 dolar da backup’a ödüyorum, backup tan dönmek için de diskte yeterli alanın olacak vs. derken iyice sıkıntı. Neyse son halinde stabil hale getirdim, bu sefer linode’dan dosyaları taşımadım sadece yazıların, kategorilerin vs. olduğu xml dosyasını indirdim. GetLark’ta temiz bir WordPress kurdum ve WordPress’in kendi eklentisi WordPress aktarıcısı ile xml dosyasını içe aktarma yaptım. Sonrasında sadece upload klasöründeki dosyaları taşıdım ve gerekli eklentileri ve temaları sonradan kurdum. 2 site için de aynı işlemi yaptım ve yaklaşık yarım saatte ikisi de hazırdı!

2 aylık deneme sürem bitmek üzereydi ve biraz daha denemek istiyordum, destekten bunun için yeni bir hesap açmak zorunda olup olmadığımı ve ne yapabileceklerini sordum, yeni hesap açmadan bana 2 aylık deneme daha hediye ettiler, çok iyi oldu çok da güzel oldu tamam mı 🙂 Sorduğum diğer sorulara da neredeyse anında cevap alıyorum, çok da yardımseverler.

2018 Ocak ayından beri GetLark kullanıyorum ve her şey çok yolunda, umarım bu şekilde devam eder. Site hızlarında hissedilir bir artış oldu ve 6 aydır hiç kaynak sorunu yaşamadım, şiddetle tavsiye ederim.

GetLark’a bu referans linki ile üye olursanız, 1 ay hediye ediyorlar. İyi günlerde kullanın.

Bu arada domain’leri hala godaddy’den alıyorum, bir ara ona da çözüm bulmak lazım 🙂

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir