Digilent Basys2 FPGA Deney Seti ile Basit Bir Müzik Kutusu
Digilent Basys2 FPGA Deney Seti ile Basit Bir Müzik Kutusu

Digilent Basys2 FPGA Deney Seti ile Basit Bir Müzik Kutusu

Yüksek lisans son hızıyla devam ediyor!

FPGA MusicBoxHayatımdaki milyonuncu “gömülü sistemler(embedded systems design)” ve türevi dersini Fatih Uğurdağ‘dan alıyorum. Ders üç bölümden oluşuyor. İlk bölümü FPGA idi, ikincisi PIC, üçüncüsü ise ARM yani aslında Android. Her bölüm için bir proje teslim ediyoruz. İlk bölümü geçtik, ikinci bölüm için an itibariyle çalışıyoruz, üçüncüsü için heyecanlanıyoruz!

İlk bölüm için projem Digilent Basys FPGA deney setini kullanarak basit bir müzik aleti yapmaktı. Proje aslında fpga4fun.com’daki “Music Box” projesini bir nevi bizim deney setine uygulamaktı.

Cihazın üzerindeki 4 düğme ve 1 anahtarı kullanarak 7 nota ile “Daha Dün Annemizin”(CC GG AA G FF EE DD C – DoDo SolSol LaLa Sol FaFa MiMi ReRe Do!) çalarak projeyi teslim ettim 🙂 Tabi ki geliştirmelere açık bir proje, isterseniz

Kullanılan malzemeler: 1 adet Basys™2 Spartan-3E-100 FPGA Board , 1 adet mini hoparlör, 1 k direnç.

Xilinx ISE 13 kullanarak yazdığımız programda notaların frekans değerlerini, cihazın “clock” frekansına göre hesaplayıp, düğmelere bu frekans değerlerini atayarak

Port, düğme ve anahtar atamalarının olduğu .ucf dosyası, Verilog kodunun olduğu .v ve İngilizce açıklamaların olduğu ReadMe dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

İndir:  Simple Music Box with Verilog on Digilent Basys2 FPGA Experiment Set

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir