Yanlış zamanda yapılmış iyi bir film…

Bu filmi izlemeden yapılan eleştirilerin haddi hesabı yok. Toplumumuzun genel durumu bu zaten. İnsanlar okumuyor, izlemiyor ama yorum yapmayı biliyor. Uğur Mumcu ben daha portakalda vitaminken söylemiş: Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz. 

Mustafa filmi hakkında çok az şey okudum çok az şey dinledim ve izledim önyargım olmasın diye. Ama dinlediğim kadarıyla bile insanlar – çoğu izlemeden- tam anlamıyla insafsızca yaklaşıyordu. Ama ben filmi izledim ve kesinlikle öyle düşüncelere sahip değilim. Ben “insan” Atatürk’ümü de görmek istiyordum gördüm.
Henüz ülkemizde tam anlamıyla bir Atatürk portresi çizen başarılı bir yapıt olmadığı için bu filmin zamanlaması yanlış bence. İnsanlarımıza şöyle en az 10 serilik bir Atatürk filmi yapılmalı öncelikle birer cümlelik Çanakkale’ler birer cümlelik Şeyh Said’ler değil… (Kitap okumayı seven bir millet olmadığımız için film izlemek kolay geliyor) Ancak onlardan sonra insanların yanlış yorumlaması engellenebilirdi bence. Zamanlamanın yanlış olması aynen sizin yazdığınız şekilde bir Atatürk portresi çiziyor insanlarımızın kafasında. Açıkçası Can Dündar’ı ve bugüne kadarki bütün işlerini beğeniyle takip ettim. Ve bu çalışmanın da başarılı olduğunu düşünüyorum. Bana göre yanlış olan zamanlaması ve “güzel” medyamızın filmi izlemeden çatır çatır “yazması”. Bana göre toplumumuz bu filme hazır değil. Ki görüyoruz, MEB filmi izlemeden bütün ilköğretim öğrencilerini bir gün bir gün izletmeye götürüyor. Bu açıdan diyebiliriz ki biz bu şekilde işler için hazır değiliz.
Atatürk’ü bilen ve anlayan insanlar için bu film. Atatürk’ün insan olduğunu gösteren bir film. Toplumun çoğunluğu, Atatürk’ü bilmek ve anlamaktan uzak. 
Filmde yanlışlar yok mudur vardır heralde. Ama bir belgesel olduğu için ve belgelere dayandığı için o belgelerde bir sorun olmalı diye düşünüyorum. Sonuçta Can Dündar kafasından uyduracak değil ya! Ayrıca Can Dündar’ın kötü amaçlar için böyle bir şey yapacağına da inanmıyorum.
Okumak lazım, yargılayalabilmek için fikrimiz olması lazım. Ama yapıyor muyuz? Hayır!
Burada çeşitli köşe yazıları derlenmiş: 
Ama ne de olsa NTV yani filmin sponsoru, iyiler daha çok yer alıyor.
Turkcell’in sponsor olmaktan vazgeçme hikayesi falan filan onlar da ayrı konu, neyse o kalsın.
Bu arada bu filmin çok yanlış olduğunu değerlendiren Cezmi Öncüer Hocam’dan şu tepkiyi aldım:

Belgesel yanlışlarla doludur. Bu konuda en iyi uzman olan Turgut ÖZAKMAN bir televizyon programında bu yanlışları doğruları ile birlikte bizzat C. Dündar’a not ettirmiştir. Size ve arkadaşlarınıza önerim Atatürk’ün NUTUK (Söylev)’unu mutlaka okumanızdır. Tabii ki Çılgın Türkler ve Diriliş kitaplarını da.

Evet okumak lazım, çok okumak… Bu filmi de önyargısız izlemek ve ona göre eleştirmek lazım, herkes gibi atıp tutarak değil.

Categories:

No responses yet

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir