Call of Duty ( Görevin seni çağırması sorunsalı )
Call of Duty ( Görevin seni çağırması sorunsalı )

Call of Duty ( Görevin seni çağırması sorunsalı )

call-of-duty-logoYedek subay sınavına girdiğim 02.08.2012 tarihinden itibaren artık askerim ve askerliğimin fiili olarak başlayacağı 12.08.2012 tarihine kadar izinli sayılıyorum.

İzmir Narlıdere İstihkam Okulu‘nda girdiğim sınav için harcadığım bütün gün sanırım askerliğin ön izlemesiydi.

Forumlardan, sözlükten, çeşitli google aramalarından bir şeyler okuyup, nelerle karşılaşacağımı az çok tahmin ediyordum. Ama tabi herkesin askerliği kendine, herkes atıp tutuyor, gerçek şu ki kimsenin askerliği kimseye benzemiyor, şans işi yani. Tuzla’daki yedek subay işlemleri ile Narlıdere’deki, Gaziemir’deki bir değil. Kesin ve ortak olan bir şey var ki, sınav ve işlemlerin için en az 5-6 saatin geçecek, ki geçti de hem de 8 saat geçti!

Perşembe sabah olabildiğince erken gidip mümkünse öğle arasına gelmeden önce işlemlerimi bitireyim istemiştim. Ancak 6.30’da Karşıyaka’da evden çıkıp en erken vapur ile Konak’a, oradan da 8 numara ile Narlıdere’ye varmam 8’i bulmuştu. Neyse ki otobüsten inen 20 kadar asker adayı ile bekleyen 30 adayın yanına eklenip 50’yi tamamladık ve hiç beklemeden, cep telefonlarını teslim edip içeri girdik. O an dedim ki kendi kendime, “iyi lan hiç beklemedik, öğleye kadar çıkarız o zaman!”. O ara kimse de demedi ki aga “Çok beklersin” diye!

İçeri girdikten sonra kısa bir süre bekleyip, 50 kişilik grubu 5’li sıralar yaptırıp, yukarıya yürüttüler. O ara öğrendik ki 10. gruptayız. Yani bizden önce 450 kişi girmiş! Güya futbol sahası olan yerdeki tribüne oturtup bekletmeye başladılar. O sırada niyetli olmayan vatandaşlar için poğaça ve su getirip sattılar. Yaklaşık 11’e kadar bekledik. Hiçbir şey yapmadan! Öylece bekliyorsun, yapacak bir şey yok. Daha sonra kapalı spor salonuna geçtik. Eksik olanların alabilmesi için kalem, silgi satışı yapılıyor. Bizden önceki gruba sarı zarfta bulunan kişisel bilgilerin kontrolü için ders veriliyordu. 50’kişilik gruplar için tek tek öğretmen, balıkadam vs. sorgusu yapıldı ve daha önce askerlik şubesinden aldığımız optik form ile sevk belgesinin her satırı tek tek kontrol ettirildi, yaklaşık 45 dk. da o sürdü.

Saatin 11.45 olması sebebiyle öğle tatiline denk geldik ve kumanya dağıtımı yapıldı, ilk kez asker yemeklerinin tadına baktık 🙂 Etli bezelye ve tavuklu patates konservelerinin yanında, yarım ekmek, yaz helvası ve meyve suyu verildi. Yaz helvalarının ve ekmeklerin çoğunun yenmediği ve direk çöpe gittiğini gördüm. Bildiğin israf. Yarım kalan sular falan da hep çöpe atılıyor ve plastik, kağıt, evsel atık ayrımını geçtim kesinlikle mavi kapaklar bile ayrılmıyor. Geri dönüşüm sıfır. Askeriyeye giren cep telefonu ile birlikte mantığı da kapıda bırakmak gerek yazmış biri bir yerlerde hakkaten çok haklı. 🙂

Yemek sonrasın saat 1’e doğru içeri alıp, asker aday numarası verdiler. Bize kontrol ettirilen alanlar tekrar tekrar içerideki görevliler tarafından kontrol edildi. Tekrar balıkadam, öğretmen, beden eğitimi mezunu, kardeşi doğuda askerlik yapmakta olanlar vs. soruldu, onlar için ayrıca işlem yapıldı.

Son olarak saat 2’ye geldiğinde sınava girebildik! 60 dakikalık sınavda 25 sözel ve 25 sayısal toplam 50 soru var. ALES’ten daha kolay bir sınav. Sözel sorular da sayısal sorular da daha çok mantık işi. Yapmanız ya da yapmamanız hakkaten hiçbir anlam ifade etmiyor, uzun ya da kısa olmanızı etkilemiyor.

Sınavdan çıktıktan sonra da her harekette olduğu gibi 5’li sıra yapıp, son adıma geçtik. Son adımda tebellüğ ve izin belgelerini dağıtıp, üzerine kimlik bilgilerinizi doldurmanızı istiyorlar. 3 – 5 belge doldurup, zarfları yenileme de yaklaşık 1 saat sürdü ve sonunda askeriyede çıkabildik.

Sonuç olarak, evden 6.30’da çıktım ve tekrar 6.30’da girebildim. Bütün günümü harcayan bir etkinlik olarak bu heyecan da bu blogda yerini edindi 🙂

Önemli Noktalar

– Üzerinde TC numaranız yazan kafa kağıdınızı götürmeyi unutmayın. Unutursanız, hiçbir şey yaptırmazlar bir gününüz heba olur.

– Yanınızda mutlaka zaman geçirmek için kitap, dergi, gazete gibi bir şey götürün.

– Sevdiklerinize değer verin, sınava yalnız gelin! Kimseyi 8 saat bekletmek mantıklı değil.

– Oradan satın alırım diye, kurşun kalem, silgi, siyah pilot kalem getirmemezlik etmeyin, sıra oluyor.

– Demişler ki, ne kadar çok erken gidersen o kadar çabuk içeri alırlar ve çabuk çıkarsın. Hangi gün giderseniz gidin sabahın köründe 3’te 4’te gitmeyin manyak mısınız yahu. İlk gün kesin gitmeyin çok kalabalık oluyor. Son gün gidin en az yoğunluk son gün. Ben 2. gün gittim ama 3. gün gitmek daha mantıklı gibi.

– İçeri girdiğinizde grup numaranızı öğrenin, çevrenizdeki elemanlara da dikkat edin kaybolmasınlar, 50 kişi 1 kişiyi beklemek zorunda kalıyorsunuz her eksik durumda.

– Sınav için kılık kıyafet ile ilgili herhangi bir kısıt yok. Kılık adına uzun saçlı, sakallı tipler olduğu gibi, kıyafet adına terlikle, güneş gözlükleriyle gelenler de vardı. Ben de saç sakal karışık gittim, hiç sorun olmadı. Tabi gidilen yere göre değişebilir bu durum.

İçeride karşılaştığımız İYTE Mimarlık’tan tertip olduğumuzu öğrendiğim Sercan ise şöyle anlatmış benimle aynı yerde yaşadıklarını:

Dün istihkamda askerlik uzun dönem kısa dönem muhabbetinden dolayı sınava girdik,sabah 8 de gittim akşam 5 6 gibi çıktık,bu sürede yaptıklarımızı anlatıcam. önce sıraya girdik isim yazdırdık ve bekledik,sonra isimlerimizi okudular 5 li sıra şeklinde yürüdük,bu 5 li sıra askeriyede can noktalarından biri yazın kenara. sonra otlak bir alana yürüdük,her grup 50 kişi,ben sabah 8de 12. gruptaydım. millet sınava günler öncesinden test çözerek falan hazırlanmış sanırım.sabah 4te kim gelir abi? neyse başladık beklemeye.su yok kantinler kapalı arada sıcak su getirdi elemanlar üşüştük başına. grup sırası gelen gitti,sıra bize geldiğinde saat 11 falandı. 5li sıra olduk,başımızda bizden sorumlu asker 48 falan saydığından onun doğru sayıya ulaşmasını bekledik. dogru sayi oldu spor salonunda ayakta bekledik tribünler bizim gibi 5li grup arkadaşlarla dolu,onlar azalinca onlarin yerine gectik artik oturuyoruz. ögle tatili oldu kumanya dagittilar yedik,beklemek icin yerimize döndük. orada 1 2 saat evraklarimız üzerinde her grup için aynı şeyleri konuşan sivil memuru kendi sıram geldiğinde 6.kez falan dinliyordum sanırım. o konuşma bitince 5li sıra olduk iceri evrak kontrolüne girdik,herkesin spesifik bir görevi var.biri zarfi açiyor,biri numara veriyor,biri toplu igne veriyor,biri yakaniza igneleyin diyor.ora bitti yine beklerken arkadaslar disarida 5li grup yapar misiniz dediler:D ciktk bir askerin bizi karşıdaki binaya götürmesini bekliyoruz,asker yanliş bir yere gitmiş bir süre 5li sekilde boşluga bakarak onu bekledik. geldi beklemek icin bizi baska bir yere götürdü:D abartısız anlatiyorm hatta eksik. orda bekledikten sonra başka bir yerde daha 5li bekleyerek 5 gibi sınava girdik Sınav ayrı güzel,kitapciklar ayni oldugundan benden önce biri üzerinde işlemler yapmış,cevaplari dogruydu karşılaştırdim. sonra cıkıp gidemiyoruz,5li grubu dışarıda tekrar oluşturup baska binada izin kagitlarini doldurduk adi tebellüg:) Sonra 5li grupla dişari cikmak icin bekledik. ordan yürüyüp gene bekledikten sonra yine bekledik. 1kişi eksikse çıkamıyoruz. sayım falan beklerken en sonunda çıktık. dolu dolu bir gün yaşadım. bir sınav için bu kadar beklememiştim öss falan iyiymiş arkadaş. sınavın sonuna kadar durdum en azından gölge falan bir ortamda oturuyorduk 1 saat sürüyor. şimdi aklıma geldi en güzeli 4 kişilik falan bir grup önünden geçiyorduk çıkmadan hemen önce evrakları zarfa koyuyorlar izin belgemiz fln. 1. sıradaki diploma fotokopilerini istiyor. 2. si izin belgelerini istiyor yanındakinden diplomayı da alıp zarfa koyuyor yanındakine uzatıyor. yanındakinde bond gözlükler şekil eleman:D uzman çavuş ve üst çavuşlardı sanırım, neyse gözlüklü elini suya bandırıp zarfları kapatıyor 😀

Yedek subaylık sınavına da girdikten sonra askerliğimiz resmi olarak başladı. 10.08.2012 Cuma günü -beklentilere göre 00.15’te – sınav sonucu ve nereye gideceğimiz açıklanacak. 12.08.2012 Pazar 17.00 itibariyle de birliğe teslim olmam gerekiyor.

Askerlik malzemelerini de aldık. Donları yeşil aldık ya havacı ya da denizci olursak değiştiririz  🙂 Onu da ayrıca yazacağım 🙂

Askerlikle ilgili işe yarar olduğunu düşündüğüm sayfalar şunlar:

http://askeradaylari.blogspot.com

http://www.kisadonemaskerlik.com

347. dönem tertiplerime şimdiden selam ederim 🙂

Bir yorum

  1. Geri bildirim:Asker GÜNlüğü | e-GÜNlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir