Belçika’da ilk gün
Belçika’da ilk gün

Belçika’da ilk gün

Dün akşam Türkiye saati ile 6 gibi başlayan yolculuğum bugün Belçika Saati ile 3 gibi bitti. Şu anda bu satırları Faculte Polytechnique de Mons (FPMs) yurdundaki odamdan yazıyorum.

Uykusuz bir gecenin ardından İstanbul’dan TSİ 6.40’da başlayan uçak yolculuğumuz biraz gecikmeyle Münih havaalanından aktarmasından sonra Brüksel’de yerel saatle 12.30 (Türkiye’den 1 saat geri) sularında tamamlandı. Önce FPMs Erasmus Ofisini bulmaya çalıştık. İngilizce bilen birilerini bulamadağımız için sıkıntı çektik. Birine soruyorsun anlamıyor, öbürüne soruyorsun Fransızca anlatmaya çalışıyor, başka biri el kol hareketiyle gösteriyor. Aynı yeri soruyorsun ama hepsi farklı yeri gösteriyor! Sonunda İngilizce bilen bir arkadaş bulduk da gösterdi sağolsun. Erasmus ofisine de boşuna gitmişiz. Burada yapılacak hiçbir şey yokmuş. Ama yurdu tarif ettiler ve harita verdiler sağolsunlar.

Yurdu bulduk bulmasına da, yurt bir ilginç. Odalar yenilenmiş gerçi ama temmuza kadar burada eğitim devam ettiği için insanlardan bize yer kalmamış eski odalardan Mümtaz’a 8. kattan bana 9. kattan bir yer verdiler. 15 gün sonra yenilenmiş odalara geçireceklermiş. Yurtla ilgilenen bayan da İngilizce konuşabilmek için kasıyor.

Sonra çarşıya çıkalım dedik telefon etmek ve yemek yemek için. Buranın operatörlerinden Proximus’tan bir SIM Kart aldık. Tak kullan hesabı, hiçbir bilgi istemeden 10 Euro karşılığında 10 Euro’luk bir kontörlü kart mantığında bir kart veriyorlar. İlk aldığında hemen kullanılabiliyor ve aldığın haliyle 10 Euro’luk görüşme yapabiliyorsun. Türkiye için dakikası 0,149 Euro gibi ücreti var.

Ardından biraz dolaştık ama yemek yiyecek yer bulamadık! Baya dolaştık ama yine bulamadık. Meğersek şehir meydanına değil ters yöne yürüyormuşuz. Tabi yine İngilizce bilenler bulamadığımız için oldu. Döndük ettik derken, bilmediğimiz bir şey yemeyelim dedik McDonalds’a girdik. Dönercileri henüz bulmuş değiliz. Kısmetse yarın 🙂

Mons öyle bir yer ki yaşlısı genci hiçkimse doğru dürüst İngilizce bilmiyor! Dert anlatmak dert! Bu gidişle Fransızca öğrenir geliriz. Ayrıca burada hayat pahalı biraz. Türkiye cidden çok ucuzmuş. Türkiye’deki ürünlerin fiyatı sayısal olarak burada da aynı ancak para birimi Euro’ya dönüşüyor. Bu kadar demek oluyor ki yaklaşık 2 kat : )

Başladık bakalım yeni bir maceraya…

5 yorum

  1. Gizem

    selamlar;
    bende bu senenin 2. döneminde üniversite de mons da öğrenim görücem,mons hakkında size bi kaç sorum olacak sizinle nasıl iletişime geçebilirim?
    Msn falan varsa eğer çok yardımcı olur (:

  2. Cansu

    Merhaba,Bende Elektronik haberleşme müh. deyim.4 ün bahar dönemi için erasmus öğrenim hareketliliğine başvurmayı düşünüyorum.Mons üniversitesinin eğitimi ile ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?Mesela eğitim dili ingilizce mi? Proje tabanlı mı yani kısacası verim alabilir miyiz bu eğitimden ?Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir