Asker GÜNlüğü
Asker GÜNlüğü

Asker GÜNlüğü

Asker günlüğümü tutmaya karar verdim. Sadece önemli günler ve arada yaşananlar ile ilgili -askerde artık ne kadar bulursam- fırsat buldukça not edeceğim bir yazı.

Tarih / Şafak / Not

02.08.2012 / – / Yedek subay sınavına girdim. Artık resmi olarak askerim.

10.08.2012 /  / Sınav sonucu belli oldu.

Kuvveti : Kara Kuvvetleri Komutanlığı
Sınıfı : PİYADE
Statüsü : Kısa Dönem Er
İlk Katılışını Yapacağı Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi : 3’üncü P. Eğt. Tug. K.lığıANTALYA
Temel Eğitimini Müteakip Katılış Yapacağı Esas Birliği / Görev Yeri : Harp Akd. Des. Kt. Gr. K.lığı, YENİ LEVENT İSTANBUL

UYARI! Askerliği için Harp Akademileri Destek Kıt’aları Grup Komutanlığı’na geleceklere yol tarifi yapmak gerek. Yanlış girişe gittiğiniz takdirde yaklaşık 2 km. kadar yürümeniz gerekiyor. Metro ile 4. Levent durağında inin. Yeni Levent çıkışından çıkın. Çıktığınız yerdeki otobüs duraklarını geçince sağa Org. İzzettin Aksalur Cd.’ne dönün. Yaklaşık 100 m. sonra 2 no.lu nizamiyeye geleceksiniz, er girişi buradan yapılamıyor, yürümeye devam edeceksiniz. Yaklaşık 400-500 m. kadar daha yürüdükten sonra  solda biraz içeride kalan Migros’un yanından 3 no.lu nizamiyeden giriş yapacaksınız. Çok da ileri gidip 3. Kolordu girişine giderseniz bu sefer de yukarı çıkmanız gerekecek. Tutup da İTÜ’ye en yakın olan 4 no.lu nizamiyeden girmeye kalkarsanız almazlar ve 3 no.lu nizamiyeye kadar, araçlara da ters yön olduğu için yaklaşık 2 km. yürümek zorunda kalırsınız.

İstanbul sanırım benim kaderimde var! Yıllar sonra İstanbul’dan İzmir’e dönemezsem sebep aramayacağım kader diyeceğim! 🙂

12.08.2012 / 158 / Saat 10.00 SunExpress uçağına biletim hazır. Birliğin hemen havaalanı yanında olması da şans.

01.09.2012 / 138 / Acemilik bitti, İstanbul’da askerliğe devam ediyorum.

22.09.2012 / 117 / İstanbul dedik, ne güzel dedik ama evci izni olmaması, çarşı izninin iki haftada bir olması ve her gün nöbet tutmam biraz kötü, bunlar dışında işler güçler  iyi rahatım. İlk çarşı iznime bugün çıkabildim.

21.10.2012 / 86 / Anam, babam geldi bayramımı kutlamaya. Hayat ne garip şeysin sen.

08.12.2012 / 40 / İzmir Tayfası geliyor diye 1 gün kanuni izin kullandık da felekten bir gece geçirdik. Böyle olduğunda İstanbul’u seviyorum!

18.01.2012 / Doğan Güneş / Tezkere çarşıma da çıktım ya la!

 

Harp Akademileri’nde asker olmaya dair notlar:

– Kesinlikle evci izni yok.

– Çarşı izni de çok sıkıntılı. 2-3 haftada bir çarşıya çıkabiliyorsunuz. Kimi zaman 5-6 hafta çıkamayanlar oluyor. Kişisel çarşı kitleme ile ilgili değil, yeterli sayıda asker olmadığı için çarşılar komple kitlenebiliyor.

– Elinizi sallasanız paşaya denk geliyor. O yüzden sallamayın, üsturuplu bir şekilde selamınızı çakmaktan başka şansınız yok. Çoğu insanın askerdeyken yüzbaşı/binbaşı rütbesinin üstünü göremediği yerde, general yıldızlarından başınız dönebilir.

– İstanbul’un göbeğinde olmak yemek açısından güzel, yemekhane yemekleri dışında izin verilmese de her çeşit yiyeceğe/içececeğe ulaşan arkadaşlarım var benim(!).

– Askerden çok 7 / 24 çalıştırılan sivil memur gibisiniz, sadece göreviniz var, eğitim falan yoktu bizim dönemimizde.

 

Şaka maka, öyle ya da böyle yedik bitirdik 6 ayı. İstanbul’da askerlik yaptık da sevdiklerimizin içi rahat etti en azından. Ne olursa olsun bu askerlik anlatılmazmış, anlatılsa da anlaşılmazmış. Aslında yazılabilecek çok şey var da TCK 318. madde de var : ) Ya da en güzeli hayatının 40’da 1’ini zorunlu kayıp olarak görüp, üstüne fazla bir şey konuşmamak.

Tüm güzel dilekleriniz için şimdiden teşekkürler, hoşbulduk efem.

6 yorum

 1. A. Can Gunduz

  Gün Merhaba,

  Kaderde lise arkadaşımla aynı yerde askerlik yapmakta varmış:) 6 Kasım 2013 sabahı acemiliğim başlıyor sonrası senin usta birliğin.Her ne kadar içim açılmamış olsa da bilgilendirme için teşekkürler sana da geçmiş olsun darısı başıma.

  Görüşmek üzere..

  1. Vay be Ahmet Can! Acemiliğin tez bitsin diyeceğim de, ben yorum yazana kadar bitmiştir 🙂 Yıldızlar başını döndürebilir hacı olabildiğince uzak dur 🙂 Eğer hala okuma şansın varsa hizmet bölüğünde makina müh. olarak rahat bir 5 ay geçirebilirsin 🙂

   Şimdiden hayırlı tezkereler diyeyim, bir şeye ihtiyacın olursa ses et nasıl olsa İstanbul’dayız 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir